Korekta podatku w Norwegii.

Nie daj się oskubać!

Dzięki karcie podatkowej nie przepłacisz podatku w Norwegii.

Karta podatkowa w Norwegii na 2022 rok – Skattekort 

Karta podatkowa jest niezbędna, aby pracować w Norwegii. Na podstawie tej karty pracodawca będzie wypłacał Ci wynagrodzenie pomniejszone o odpowiednią stawkę podatku. Warto mieć pewność, że karta jest poprawnie wystawiona i pracodawca nie będzie potrącać Ci podatku w wysokości 50%. 

Jeżeli chcesz zamówić lub zaktualizować swoją kartę podatkową, możesz wypełnić formularz online, lub skontaktuj się z nami.

Kto musi posiadać kartę podatkową? 

Kartę podatkową musi posiadać każdy legalnie zatrudniony pracownik na terenie Norwegii. Jeżeli zmienia się Twój dochód, warto zmienić kartę podatkową. Dzięki temu nie nadpłacisz podatku.  

Co się stanie gdy nie zamówię karty podatkowej? 


Od 2019 roku, pracownicy posiadający numer tymczasowy D-Number  automatycznie otrzymują kartę podatkową z 25% podatkiem (tzw. kildeskatt). Z założenia jest to karta przeznaczona dla osób pracujących tymczasowo. W wielu przypadkach jest niekorzystna, ponieważ posiadacz tej karty nie ma możliwości złożyć zeznania rocznego, a trym samym odliczenia wydatków poniesionych na mieszkanie oraz dojazdy do pracy w Norwegii. Osoby przebywające w Norwegii co najmniej 183 dni w ciągu roku powinny zrezygnować z karty podatkowej 25% i wnioskować o kartę opartą o rzeczywiste dochody.

Jeżeli zaś nie zamówisz karty podatkowej w ogóle, pracodawca zacznie potrącać ci 50% zaliczki na podatek dochodowy do momentu uzyskania poprawnej karty podatkowej. 

Jeżeli Skatteetaten już wystawił dla Ciebie kartę podatkową, warto sprawdzić, czy jest ona adekwatna do prognozowanych dochodów. Jeżeli zgodzisz się na za niski prognozowany dochód, wówczas może okazać się, że w zeznaniu rocznym będziesz zmuszony dopłacić podatek. 

Jak otrzymam kartę podatkową? 

W przypadku zamówienia karty podatkowej pojawi się ona w formie elektronicznej w systemie altinn.no. 

Ile czasu trwa procedura zamawiania karty podatkowej? 

Jeżeli otrzymamy komplet danych i możliwe jest elektroniczne zamówienie, zazwyczaj karta pojawia się w systemie Altinn w ciągu dziesięciu dni roboczych.  

Czy za pomocą kodów altinn można zamówić kartę podatkową? 

Niestety nie. Zamówienie jest możliwe wyłącznie za pomocą kodów MinID lub BankID. 

Do czego może mi być potrzebna karta podatkowa? 

  • Dzięki karcie podatkowej pracodawca będzie potrącał podatek w optymalnej wysokości w proporcji do Twoich dochodów.
  • Karta podatkowa jest wymagana przy staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii. 

Jaka jest cena za zamówienie przez Waszą firmę karty podatkowej?

Cena za złożenie podania o kartę podatkową w Norwegii na dany rok to 179 zł.

Masz pytania? Napisz.

"*" oznacza pola wymagane

Przeciągnij pliki w to miejsce, lub
Maks. rozmiar pliku: 96 MB.