Karta EKUZ z Norwegii

Karta EKUZ w Norwegii

Czym jest karta EKUZ (nor. Europeisk helsetrygdkort)?

Karta EKUZ jest Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej podczas krótkiego pobytu poza terenem Norwegii można otrzymać pomoc z zakresu podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej. Uzyskana pomoc będzie świadczona na takich samych zasadach co dla obywateli kraju, w którym aktualnie się przebywa.


Kto może uzyskać kartę EKUZ ?

Do otrzymania karty EKUZ mają prawo osoby odprowadzające składki na ubezpieczenie zdrowotne w Norwegii, będące obywatelami Norwegii lub jednego z państw Europejskiego Obszaru gospodarczego lub Szwajcarii.


Jakie dokumenty są potrzebne, abyśmy mogli uzyskać dla Ciebie norweską kartę EKUZ ?

  • Wymagamy stałego numeru personalnego Fodselsnummer – osoby z tymczasowym numerem muszą osobiście zgłosić się do instytucji HELFO.
  • Możliwość logowania do systemu przez BankID.

Czy karta EKUZ obejmuje zaplanowane, przewlekłe leczenie ?

Posiadając kartę EKUZ nie jest możliwe skorzystanie z ubezpieczenia przy zaplanowanym, przewlekłym leczeniu. Jeśli potrzebujesz stałego ubezpieczenia, dzięki któremu w każdej chwili będziesz miał dostęp do pełnej oferty świadczeń publicznej opieki zdrowotnej (nie tylko w nagłych przypadkach), wnioskuj o wydanie druku S1 (wcześniej druk E-106).


Czy mogę wnioskować o kartę EKUZ dla członków mojej rodziny?

System obejmuje członków rodziny w wielu przypadkach, czyli małżonka i dzieci poniżej 18 roku życia oraz pozostające na utrzymaniu dzieci powyżej 18 lat. Należy jednak pamiętać, że karta EKUZ jest wystawiana indywidualnie dla każdego członka rodziny i musi on wnioskować o własną kartę.


Ile czasu trwa procedura wystawienia karty EKUZ ?

Przybliżony termin oczekiwania na wydanie karty to 10 dni.


Jaki jest okres ważności karty EKUZ ?

Okres ważności karty to zazwyczaj 3 lata pod warunkiem, że cały czas jesteś członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych.


O czym należy pamiętać ?

Pamiętaj, że jesteś zobowiązany do powiadomienia Helfo o zmianach, które mogą mieć wpływ na prawo do korzystania z karty.